Ciekawe miejsca w Chinach

Chcemy w tym miejscu stworzyć listę ciekawych wg nas miejsc. Jest to Jak najbardziej subiektywne spojrzenie na ciekawe miejsca w Chinach. Poniżej przedstawiamy miejsca, które odwiedziliśmy w Chinach.

Zobacz na mapie

Stare miasto Pingyao

Miasteczko w prowincji Shanxi, oddalone o około 715 km od Pekinu i 80 km od stolicy prowincji - Taiyuan. Bardzo przyjemne stare miasto, które zachowało jeszcze trochę klimatu. Podczas rządów dynastii Qing, Pingyao było finansowym centrum Chin. W mieście zachowała się doskonale utrzymana, tradycyjna architektura chińskiego ludu Han.  W 1997 roku stare miasto Pingyao zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mury są wysokie na 12 metrów i szerokie na 4 metry, ciągną się na długości 6 km, okalając całą historyczną część miasta. W murze znajduje się sześć bram, po jednej po stronie północnej i południowej i po dwie po wschodniej i zachodniej. Oprócz czterech wież na rogach, na murze znajdują się wartownie.

Miejsce z klimatem, jednak dość turystyczne. Na pewno warto wypożyczyć sobie rowery (oferowane są również tandemy!) i przejechać się również po okolicznych miejscowościach. Dojazd najlepiej pociągiem.

Zobacz na mapie

Wiszące klasztory Datong

Świątynie w Chinach, w prowincji Shanxi, ok. 80 km na południowy-wschód od miasta Datong. Kompleks znajduje się na wysokości ok. 50-60 m nad ziemią, na zboczu Heng Shan, jednej z pięciu wielkich gór taoizmu. Wiszącą Świątynię zbudowali czternaście wieków temu władcy Północnej dynastii Wei, a w okresie dynastii Ming dokonano jej przebudowy. Obecny kształt nadano budowli za rządów dynastii Qing. W naturalnych jaskiniach i zagłębieniach skalnych wykuto ponad 40 pawilonów składających się na świątynię, a następnie dobudowano do nich drewniane fasady. Całość połączona jest za pomocą kładek i mostów. Wewnątrz Pawilonu Trzech Religii znajdują się, siedzące obok siebie posągi KonfucjuszaBuddy Siakjamuniego i Laozi, a więc symbole trzech najważniejszych chińskich religii: buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu.

Do miejsca można dojechać na własną rękę, jednak wiąże się to z pewnymi utrudnieniami – pod same klasztory można dojechać taksówką lub próbować łapać stopa. To w tym miejscu udało nam się złapać najbardziej wypasionego stopa jakim kiedykolwiek jechaliśmy – Subaru Tribeca :)

Zobacz na mapie

Ogrody Suzhou

Miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 606 518[1]. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 095 432 mieszkańców[2]. Tradycyjny ośrodek handlowy, rzemieślniczy (wyroby z nefrytu, słynne hafty), kulturalny.

Suzhou w Epoce Trzech Królestw przez kilka lat było stolicą państwa Wu. Miasto od XIV wieku przodowało w produkcji jedwabiu, a zyski przeznaczone były m.in. na utworzenie 287 nowych ogrodów, z których 69 przetrwało do dziś. Mieszkali tu uczeni, artyści, wyżsi urzędnicy i kupcy, którzy bogacili się na handlu jedwabiem.

W Suzhou zatrzymaliśmy się tylko na jeden dzień, jako przystanek między Nankinem a Szanghajem. Osoby lubujące się w ogrodach i parkach będą zachwycone. Ciekawie prezentują się uliczne kanały, można powiedzieć, że jest to swoista chińska Wenecja.