Akcja high-5 zakończona sukcesem + film

Zawsze chciałem zrobić w Chinach coś niestandardowego. I moje małe marzenie zostało niedawno zrealizowane. Co to było? Bardzo pozytywna akcja pod tytułem “Chris is going to give you high-5″. Na czym polegała?

Wybraliśmy budynek, przez które przewija się relatywnie dużo osób oraz w którym są schody (im dłuższe, tym lepsze) . Na schodach stanęły 4 osoby – pierwsze 3 trzymały kartki papieru z napisami:

 • Chris chce ci
 • przybić
 • piątkę

Czwartą osobą byłem ja, stojąc na ostatnim stopniu schodów z przyklejoną kartką papieru, zawierającą moje imię. Chyba nie muszę już pisać na czym polegało moje zadanie?

Tego dnia przybiłem ok 300-500 piątek (z czego około 10 nauczycielom). Nie wiem dokładnie, nie liczyłem, bo jednocześnie życzyłem chińskim studentom miłego dnia, pomyślności na egzaminach czy szczęśliwego nowego roku. Pomimo tego, że akcja nie miała wymiaru świątecznego, to zaskakująco dużo chińczyków skojarzyło ją z nadchodzącymi świętami, bo w odpowiedzi życzyli mi wesołych świat.

Muszę przyznać, że akcja zakończyła się wielkim sukcesem – nie zdarzyło się, żeby ktoś ominął moją rękę albo nie odwzajemnił uśmiechu (może pojedyncze przypadki). W pewnym momencie na schodach zrobił się nawet niezły zator, bo nie nadążałem z przybijaniem piątek.

Dlaczego to zrobiliśmy? Głównie dla funu – super było się spotkać wcześniej, namalować wielkie napisy, ustalić scenariusz akcji, zorganizować operatorów kamery i aparatu no i wykonać całą akcje. Pomimo tego, że chińscy studenci nie wiedzieli o co chodzi, to dostali mały zastrzyk pozytywnej energii. I było widać, że się ona w nich od razu uwolniła. Poza tym chciałem zrobić mały test tego, czy również w Chinach można zorganizować coś lekko szalonego, niestandardowego, na luzie i spontanie.

Akcja była inspirowana grupą osób, które robią podobne rzeczy w Stanach. Obejrzałem bardzo ciekawą prezentację na TEDzie i pomyślałem: ciekawe, czy uda się zorganizować coś takiego tutaj. No i jak widać, udało się!

Mamy już pomysły na kolejne akcje, które będziemy starać się realizować zaraz po chińskim nowym roku. Postaram się również zmontować jakieś fajne wideo ilustrujące całą akcje :-)

Jeśli macie propozycje na akcje, które moglibyśmy przeprowadzić, zapraszam do komentarzy.

About Krzysztof Benedykciński

Entuzjasta technologii internetowych, bloger, wspinacz. Pomimo powrotu do Polski, cały czas stara się zrozumieć chińską mentalność, pisząc swoją debiutancką książkę o życiu białasa w Państwie Środka.

, , , , ,

 • http://www.facebook.com/people/Wojciech-Kowalczewski/691049204 Wojciech Kowalczewski

  Akcja mega pozytywna :) Przyznam się, że przed zobaczeniem zdjęć cały czas w głowie widziałem jak zamiast “Chris” na ostatniej karcie jest napisane “Krzysiek” :)

  • Krzysztof Benedykciński

   Dzięki! Raczej nie zrobiłbym tego biednym Chińczykom… z resztą, w sumie, to nie wiem czy tak dokładnie czytali te napisy :P na pewno byli bardzo ciekawi, co się dzieje, zadawali pytania naszym chińskim koleżankom, które trzymały kartki z napisami, a te zbywały ich “idźcie dalej, zobaczycie” :D

 • Agata

  super!!!

  • Krzysztof Benedykciński

   thx :)

 • Filip Tomasik

  Pozwolisz Krzysiu, że zrobię z tego GIFa i wrzuce na mojego soupa z linkiem do bloga? ;)

  • Krzysztof Benedykciński

   Dobra, ale najpierw GIF do mojej autoryzacji :P Chcesz zdjęcia w lepszej jakości czy to, co jest tutaj wystarczy?