Różnice kulturowe cz.5 – kultura jedzenia w Chinach

Chyba zjadłem już wystarczającą ilość posiłków z Chińczykami, żeby przygotować tekst o różnicach w sposobie jedzenia (o samym jedzeniu napiszemy osobny wpis). A jest o czym pisać :)

Posiłki o określonych porach

Czy byliście kiedyś w szpitalu? Albo pamiętacie czasy przedszkola? Tam czas biegnie swoim rytmem – od posiłku do posiłku. Tutaj jest podobnie. Wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość Chińczyków spożywa swój lunch około godziny 12. Prawda, że pachnie szpitalem? A teraz wyobraźcie sobie, że na uniwerku jest 10.000 studentów, 1000 nauczycieli i wszyscy (no dobrze, niech będzie, że 90%) idą na lunch o tej samej porze. Nawet przy 6 stołówkach na kampusie, czasami brakuje miejsc siedzących a kolejki bywają dłuższe niż w Polsce po mięso za PRLu. Na szczęście jest co jeść, więc kolejki szybko znikają.

Tak wygląda jedna ze stołówek podczas lunchu o 12

A tak wygląda kolejka do owej stołówki.

O 18 jest powtórka z rozrywki – wszyscy idą wtedy na obiad.

Plucie i śmiecenie

Niestety Chińczycy mają zwyczaj do spluwania. Robią to często, głośno i niezależnie od miejsca. Oczywiście powoli się to zmienia, młodsze pokolenie używa już chusteczki i wydmuchuje w nie nos. Jednak wypluwanie kawałków kości czy twardszej części potrawy przy jedzeniu jest czymś normalnym. Do tego dochodzi śmiecenie. Często miejsce, które powinno być czyste (panie, to jest kiosk ruchu, ja tu mięso mam! :)) w rzeczywistości wcale takie nie jest z powodu walających się chusteczek, pałeczek, resztek jedzenia. Dlatego najczęściej bierzemy jedzenie na wynos i spożywamy w bardziej ustronnym miejscu, np. parku, w którym grasują koty-żebraki :-/

Mlaskanie

Czyż nie jest to wspaniały kraj, w którym można ogłaszać swoje ukontentowanie z powodu jedzenia smacznego posiłku, mlaskając w niebo głosy? Tak, w Chinach jak najbardziej jest to dozwolone. I żadna kobieta nie może nam, mężczyznom (w moim studenckim mieszkaniu w Poznaniu zwykło się mówić, że wszyscy mężczyźni mlaskają) tego zabraniać. W końcu kiedy wchodzisz między wrony, musisz krakać/mlaskać tak jak one :P

“Sztućce”

Tak, wszystko i wszędzie je się pałeczkami, od jajek po zupy (Chińczycy mają nieco inne zupy – najczęściej klarowne, niezabielone, w których pływa mnóstwo makaronu, trochę zieleniny i mięso). No dobrze, czasami można dostać łyżkę do zupy :P . Jednak jest ona nieco inna niż nasza, europejska łyżka. Zdjęcie wszystko wyjaśni.

Chińskie łyżki | Źródło: wiki

Wspólne posiłki

Wspólne jedzenie posiłków nie polega tylko na tym, że idzie się razem jeść. Chińczycy bardzo lubią jeść wspólnie te same potrawy. Wygląda to tak, że zamawia się kilka dań, np. mięso, warzywa, dodatki i ryż. Każdy dostaje również swoją małą miseczkę do ryżu, bierze kilka kawałków potrawy do swojej miseczki i stamtąd do ust.

Tak wygląda przykładowy wspólny posiłek - jajecznica, warzywa i 2 miseczki ryżu.

Generalnie jest to bardzo ciekawe podejście do jedzenia – posiłek staje się wydarzeniem społecznym a nie tylko zaspokojeniem głodu. Są one bardzo ważną częścią życia Chińczyków, którą niejednokrotnie celebrują. W Polsce żeby się odwdzięczyć za przysługę raczej kupuje się jakiś dobry alkohol lub słodycze. Tutaj zaprasza się na obiad. Im więcej wydasz, tym lepiej :)

Jedzenie na lub przy ulicy

Generalnie mogę stwierdzić, że życie w Chinach toczy się na ulicy. Postaram się wrzucić jakieś inne fotki, które będą dowodem na to stwierdzenie. Jednak wracając do jedzenia, z jednej strony Chińczycy celebrują posiłki w zamkniętych pomieszczeniach, z drugiej strony, często jedzą w biegu. Już od rana zajadają się swoimi bułeczkami na parze (baozi) popijając je mlekiem sojowym. Na lunch można wziąć sobie coś na wynos, do papierowego kubełka (podobnego do tego z KFC).

Przyuliczna knajpa - wystarczy tylko przekroczyć próg, żeby usiąść.

Natomiast wieczorny posiłek można zjeść również na ulicy, na tzw. night markecie (przez nas potocznie nazywanym patykami). Są to stoiska, na których porozkładane są warzywa i mięso, nabite na długie wykałaczki do szaszłyków. Wybiera się to, co się chce zjeść, np. fasolkę, baraninę, kurczaka, lotos, ośmiornicę, ziemniaki i wiele innych. Wybrane potrawy podaje się na tacy obsługującemu stanowisko a ten przypieka potrawy na grillu, dodając do tego masę ostrych przypraw (to na stoisku z patykami nauczyłem się sformułowania bu yao tai la de – nie chcę ostrego). Bardzo lubimy patyki, niestety, trzeba uważać, bo czasem można się naciąć na coś nieświeżego bądź smażonego na starym oleju (tzw. gutter oil [olej z odzysku]- myślę, że temu zagadnieniu też możemy kiedyś poświęcić wpis).

Tak wyglądają chińskie night markety

About Krzysztof Benedykciński

Entuzjasta technologii internetowych, bloger, wspinacz. Pomimo powrotu do Polski, cały czas stara się zrozumieć chińską mentalność, pisząc swoją debiutancką książkę o życiu białasa w Państwie Środka.

, , , , , , ,

 • http://www.facebook.com/people/Piotr-Nowik/1675008908 Piotr Nowik

  aż zgłodniałem ….
  podoba mi się ‘wspólnotowe’ podejście do spożywania posiłków

  • Krzysztof Benedykciński

   Mi również, to bardzo zbliża do siebie ludzi :-)

   • Migramila

    Genialnie piszecie! Czuję się, jakbym tam znowu była. I, cholerka, mam wrażenie, że się w Chinach zakochałam. Juz myślę, jak tam wrócić:)

    • Krzysztof Benedykciński

     Dzięki bardzo! Nie ma nic milszego dla autora bloga niż pochlebstwa Czytelnika :D

     Dla mnie to na pewno nie jest kraj, w którym można mieszkać na dłużej. Szczególnie, jeśli chodzi o załatwianie różnych spraw (patrz wpis http://goo.gl/VrJB5). Poza tym brakuje kultury, tanich basenów (http://goo.gl/8wuE1) i ścianek, przynajmniej w Kunmingu. No i oczywiście znajomych i rodziny :)

     pozdrawiamy wiernego Czytelnika :)

     • Migramila

      Jesteście bardzo fajnym łącznikiem:). Cieszę się i zostaję na dłużej:))))

 • http://profiles.google.com/michalmoroz Michał Moroz

  Tak z ciekawości, bo miałem z tym problem – jak sobie radzić, jak się ma dużą michę zupy z długimi kluskami i nie ma łyżki, którą można podtrzymywać makaron od spodu żeby nie chlapał na wszystkie strony podczas jedzenia ich pałeczkami? Jest na to jakaś sztuczka? :)

  • Krzysztof Benedykciński

   Najprostsza rada: nie zamawiać mixian’ów :-) a tak poważnie, to widziałem ostatnio jak koleżanka nawija sobie makaron na pałeczki, zupełnie Jakby jadła spagetti widelcem. Zdawało egzamin :-)